•   Środa, 24 lipca 2024
Tłumaczenia online

Wypalenie zawodowe freelancerat: Przyczyny, symptomy i sposoby ich unikania

Badania dowiodły, że freelancerzy są bardziej narażeni na wypalenie niż zwykli pracownicy. Przyczyną wypalenia jest często brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, jednak istnieje wiele innych przyczyn, od życia osobistego/społecznego po psychologiczne. Presja ze strony rodziny i przyjaciół, niezdolność do jasnego planowania, duże obciążenie pracą i niezdrowe środowisko pracy mogą prowadzić do wypalenia zawodowego freelancerów.

Symptomy

Ogólnie rzecz biorąc, fizyczne i emocjonalne wyczerpanie to objawy wypalenia zawodowego, które może przejawiać się w różny sposób. Jeśli przepracowujesz się zarówno fizycznie jak i psychicznie i nie jesteś w stanie się zrelaksować i wyzdrowieć z pracy, może to być oznaką wypalenia zawodowego. Objawy zaczynają się stopniowo wraz z upływem czasu, a pozostawione bez kontroli, mogą przekształcić się w poważne problemy. Objawy te są różne i wiele z nich, w tym fizyczne, emocjonalne i behawioralne objawy, które mogą mieć wpływ na różne aspekty Twojego życia.

We wczesnym stadium wypalenie zaczyna się od zwiększonego zaangażowania w realizację określonych celów. Ostatecznie prowadzi to do punktu, w którym zaczynasz pracę bez przerwy lub powrotu do zdrowia. Teraz zaczynasz postrzegać pracę jako swój główny cel w życiu i kładziesz cały swój nacisk na pracę, mając niewiele czasu lub nie mając go wcale na interakcję z innymi. Nadwrażliwość na swoje potrzeby, a także tłumienie niepowodzeń to objawy wypalenia zawodowego. Jeśli zaczynasz czuć się zmęczony i wyczerpany przez cały czas, to musisz zwolnić tempo.

Niektóre objawy fizyczne, które możesz zauważyć, to zaburzenia snu i zmiany w apetycie, bóle mięśni i pleców, ciągłe bóle głowy, częste bóle i uczucie zmęczenia przez większość czasu, by wymienić tylko kilka z nich.

Występują również objawy emocjonalne, takie jak: strach przed odrzuceniem i konfliktami, utrata motywacji, poczucie niepowodzenia i zwątpienia w siebie, zmniejszone poczucie satysfakcji i spełnienia, poczucie bezradności, uwięzienia i porażki, senność i spóźnienie, między innymi.

Pewne zachowania mogą być również oznakami i obejmują nadużywanie jedzenia, alkoholu lub narkotyków, aby sobie z tym poradzić, uzależnienie od sieci lub telefonu, krzyczenie na innych z powodu frustracji, zwlekanie, unikanie odpowiedzialności i wiele innych.

Profilaktyka indywidualna

Kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki stresu w pracy, są pewne kroki, które trzeba podjąć, ale najważniejszy jest czas. Tak, należy dać sobie wystarczająco dużo czasu na relaks i regenerację. Powinieneś zaangażować się w działania, które przekierowują twoją uwagę z obszarów stresu i skupiają się na spełnianiu twoich emocjonalnych, psychicznych i fizycznych potrzeb.

Podsumowanie

Podsumowując, freelancerzy zawsze martwi wiele rzeczy - od utraty ważnych klientów po zbyt niskie zarobki i brak bezpieczeństwa pracy. Niezależnie od tego, co się dzieje, jeśli zauważysz, że doświadczasz któregoś z wczesnych objawów wypalenia się freelancingu, spróbuj podjąć kroki przeciwko nim. Dostosuj swoje życie zawodowe i prywatne; poszukaj zdrowej równowagi między nimi. Aby uniknąć wypalenia, należy regularnie robić przerwy, trzymać się ustalonych godzin pracy, a także uczyć się mówić "nie".

Zobacz również