•   Poniedziałek, 17 czerwca 2024
Tłumaczenia specjalistyczne

Cukierek albo psikus? Halloween na całym świecie

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Cukierek albo psikus? Halloween na całym świecie

Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się, kto i w jaki sposób obchodzi Halloween na całym świecie.

Handlowe zjawy w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii "cukierek albo psikus" stał się corocznym wydarzeniem od wielu lat. Jednak w ostatniej dekadzie komercyjny aspekt Halloween naprawdę się rozwinął - od 2005 r. sprzedaż produktów związanych z Halloween wzrosła trzykrotnie.

Wielki poczęstunek w USA

Na początkuXX wieku Halloween było obchodzone przez różne społeczności imigrantów w Ameryce. Obecnie Halloween ma ogromne znaczenie komercyjne (pod względem przychodów w dolarach zajmujedrugie miejsce po Bożym Narodzeniu!). Przygotowania trwają tygodniami, a 65% Amerykanów dekoruje swoje domy, ogrody i biura. 85-90% dzieci chodzi z psikusami! Halloween jest tak popularne w Stanach Zjednoczonych, że wiele osób błędnie uważa, że wywodzi się właśnie stamtąd. W rzeczywistości wywodzi się z Irlandii.

Irlandzkie owocowe ciastka na Halloween (z groszkiem)

Halloween jest ojczyzną Irlandii i stanowi część irlandzkiej tradycji odX wieku. Obchodzone jest powszechnie, z powszechnymi tradycjami, takimi jak dynie, przebieranie się i zbieranie psikusów, a także z mniej powszechną tradycją pokazów sztucznych ogni. W Irlandii istnieje również tradycyjne ciasto owocowe na Halloween, zwane Barmbrack, używane do wróżb. W środku ciasta znajduje się groch, ściereczka, moneta i pierścionek - wszystkie te przedmioty mają różne znaczenie dla wróżących.

Ogromny karnawał w Belgii

Belgia to kolejny kraj, w którym Halloween obchodzone jest na dużą skalę. Sklepy, bary i restauracje ozdabiane są halloweenowymi dekoracjami, a w miastach odbywają się parady, w tym gigantyczny karnawał w Ostendzie. Halloween ma w Belgii także znaczenie osobiste, a zwyczajem jest zapalanie świec ku pamięci zmarłych krewnych.

Hiszpańskie ciastka w kształcie czaszek!

W Hiszpanii Halloween również kojarzy się z oddawaniem czci zmarłym, a jednocześnie z celebrowaniem ciągłości życia. Spożywa się tradycyjne ciasto znane jako "Kości Świętego", które jest chlebem anyżowym z pomarańczową polewą, uformowanym w czaszki. Do tradycji należy również spożywanie napoju ziołowego zwanego "quemadas".

Antyamerykański bojkot we Francji

W niektórych krajach Halloween nie jest jednak tak mile widzianą okazją. Na przykład we Francji okazało się ono dość kontrowersyjne, ponieważ uważa się je za święto amerykańskie. Niektórzy w ramach antyamerykańskiego bojkotu całkowicie odrzucili to święto, ale mimo to staje się ono coraz bardziej popularne. Ludzie chodzą na imprezy z okazji Halloween, dekoruje się sklepy, biura i domy. Nietypowo, początkowo chodzono od sklepu do sklepu, ale teraz coraz powszechniejsze staje się chodzenie od domu do domu, a dzieci zachęca się do robienia własnych kostiumów.

Postawa handlowa we Włoszech powstaje z martwych

Podobnie jest we Włoszech, gdzie Halloween jest powszechnie uważane za święto bez znaczenia dla mieszkańców tego kraju. Mimo to jego popularność rośnie, a sklepy zaczynają sprzedawać kostiumy i dekoracje. Restauracje zaczynają organizować przyjęcia tematyczne, a wycieczki na Halloween po średniowiecznych wieżach stają się powszechne - to znak, że kraj dostrzega komercyjną wartość tej okazji.

Polska postawa "nie w duchu

Polska jest krajem, który nadal jest w dużej mierze przeciwny Halloween. W Polsce ma ono złą reputację, ponieważ polski Kościół katolicki uważa, że jest ono sprzeczne z naukami Kościoła i promuje kulturę śmierci. Nic więc dziwnego, że nie jest zbytnio obchodzone i mało kto się przebiera. Zbieranie cukierków i psikusów jest czymś niezwykłym i uważane jest za dokuczliwe, zwłaszcza przez osoby starsze.

Mamy nadzieję, że dzięki temu dowiedzieliście się, jak obchodzone jest Halloween na całym świecie. Można śmiało powiedzieć, że niezależnie od tego, co zamierzasz w tym roku świętować, 31 października nie unikniesz kostiumów, supermarketów pełnych słodyczy i pukania do drzwi.

Wszystkiego najlepszego z okazji Halloween od wszystkich pracowników firmy Comtec Translations!

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Zobacz również