•   Czwartek, 25 lipca 2024
Tłumaczenia online

Najpopularniejsze języki świata

Sprawdź najpopularniejsze języki używane na całym świecie! Oszacowanie, które języki są najczęściej używane na świecie, może być trudne. Sprawdź się: Ile języków jesteś w stanie wymienić bez patrzenia na tę listę? Ethnologue, między innymi, regularnie publikuje listy, takie jak najpopularniejsze języki świata. Na przestrzeni lat niektóre z tych języków przesunęły się z jednej pozycji na drugą lub z jednej lokalizacji do drugiej, ale lista nadal pokazuje najpopularniejsze języki na Ziemi. Zobaczmy, które języki są najczęściej używane na całym świecie.

Dla skrótów, ukryj

Najpopularniejsze języki na świecie

Chiński, mandaryński

3 Najpopularniejszy język na świecie: Hiszpański

4 Najpopularniejsze języki świata: Angielski

5 Najpopularniejsze języki świata: Hindi /urdu

Arabski jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie.

7 najpopularniejszych języków świata: One też zasługują na uwagę

7.1 Portugalski jest najpopularniejszym językiem na świecie? Nie, ale jest jednym z nich

7.2 Bengalski jest najpopularniejszym językiem na świecie

7.3 Rosyjski jest najpopularniejszym językiem na świecie? Nie, ale jest w czołówce

7.4 Japoński jest najpopularniejszym językiem na świecie

7.5 Pendżabski

Dlaczego warto uczyć się języków?

Najpopularniejsze języki na świecie

Pamiętaj, że lista obejmuje tylko rodzimych użytkowników języka. Na liście znajdują się rodzimi użytkownicy danego języka. Możesz być zaskoczony, widząc niektóre z najpopularniejszych języków na świecie na tej liście.

Najpopularniejsze języki na świecie: Chiński, mandaryński

Chiński jest najczęściej używanym językiem na świecie. Jest to najczęściej używany język na Ziemi. Posługuje się nim 955 milionów ludzi. Wiele tłumaczeń dotyczy języka mandaryńskiego.

Mandaryński jest jednym z pięciu głównych dialektów używanych w Chinach. Jest językiem urzędowym na Tajwanie, w Chinach i Singapurze. Jest to podstawowy język dla około 14,4% światowej populacji.

Od wielu lat znajduje się na szczycie listy. Wynika to z dużej liczby Chińczyków mieszkających w tym kraju.

Przeczytaj:

 • Jak uniknąć złych tłumaczy
 • Kiedy potrzebujemy tłumaczenia przysięgłego?
 • Kiedy warto wybrać tłumaczenie DTP?
 • Jak przygotować pliki do DTP (druku cyfrowego)?

Najpopularniejszy język na świecie: Hiszpański

Hiszpański jest jednym z języków, które znalazły się na liście najpopularniejszych języków na świecie. Dlaczego? Liczby mówią same za siebie. Na całym świecie mówi nim 405 milionów ludzi. Większość z nich w Europie i obu Amerykach.

Kastylijski jest oficjalnym dialektem Hiszpanii, ale andaluzyjski i kataloński są również powszechnie używane. Nie ma znaczenia, że hiszpański jest najpopularniejszym językiem na świecie.

Najpopularniejszy język na świecie: Angielski

Najpopularniejszym językiem na świecie jest angielski. Przez wiele lat był drugim najpopularniejszym językiem na całym świecie. Często określa się go mianem "najbardziej wpływowego" lub Lingua Franca. Mówią nim miliony ludzi na całym świecie.

Nie chodzi tylko o fakt, że jest tak wielu native speakerów i tych, którzy mówią nim jako drugim lub nawet trzecim językiem. Jest to język nowoczesnej komunikacji. Jest przydatny w biznesie, edukacji, nauce i podróżach. Jest również przydatny w świecie gier, filmów i muzyki popularnej. Trudno wyobrazić sobie bez niego współczesne życie.

Najpopularniejsze języki świata: hindi/urdu

Hindi/urdu jest również popularnym językiem.

Hindi i urdu mają wspólną gramatykę, historię i słowa, pomimo różnych stylów zapisu. Wielu językoznawców uważa, że te dwa dialekty tego samego języka to po prostu różne "rejestry". Jednym z nich jest język używany przez 310 milionów ludzi na całym świecie.

Jakie są najpopularniejsze języki na świecie? Arabski jest jednym z nich

295 milionów ludzi mówi po arabsku na całym świecie. Jest to również język muzułmańskich pism świętych. Ma on silny wpływ na wiele innych języków. Na przykład około 4500 słów w języku hiszpańskim pochodzi bezpośrednio z języka arabskiego.

Nie odpowiemy, że arabski jest najpopularniejszym językiem świata. Nadal jest to język milionów ludzi i jeden z najpopularniejszych języków z rodzimymi użytkownikami.

Ważne jest, aby omówić najpopularniejsze języki świata.

Do najpopularniejszych języków na świecie należą:

Portugalski - najpopularniejszy język na świecie? Nie, ale jest jednym z nich

Brazylijski portugalski jest najpopularniejszym dialektem wśród 215 milionów ludzi, którzy posługują się nim na co dzień. Jest językiem urzędowym nie tylko w Ameryce Południowej i Portugalii, ale także w Angoli, Mozambiku i innych krajach.

Jest również wymieniany jako jeden z najpopularniejszych języków w Europie.

Bengalski jest najpopularniejszym językiem na świecie

Jest drugim najczęściej używanym językiem w Indiach. Posługuje się nim 205 milionów ludzi w Indiach. Jest to również język urzędowy Indii i Bangladeszu.

Rosyjski - najpopularniejszy język na świecie? Nie, ale jest to najpopularniejszy język

155 milionów ludzi posługuje się nim każdego dnia. Jest to również jeden z sześciu języków Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest to również jeden z najpopularniejszych języków w Europie.

Japoński jest najpopularniejszym językiem na świecie

Na całym świecie 125 milionów ludzi biegle posługuje się językiem japońskim. Spośród nich 124 miliony mieszka na wyspie Okinawa i w Japonii. Jest to najpopularniejszy język w jednym obszarze geograficznym.

Pendżabski

102 miliony ludzi posługuje się tym językiem, co stanowi 1,44% całej światowej populacji. Jest on używany głównie w Indiach i Pakistanie.

Czy nauka języków ma sens?

Wzrost populacji i sposób, w jaki lingwiści przypisują dialekty i mikrojęzyki do większych grup językowych może usprawiedliwiać nieścisłości. Badania mogą się różnić w zależności od tego, czy obejmują tylko języki podstawowe, czy też uwzględniają wszystkie języki w populacji.

Ale czy warto badać języki? To retoryczne stwierdzenie... Oczywiście, że tak. Istnieje wiele powodów, dla których warto to robić. Jakie one są?

Na przykład - rozwijasz siebie. Roger Bacon powiedział kiedyś, że "wiedza jest bramą do wszelkiej wiedzy". Flora Lewis była jednak zdania, że "nauka języka to coś więcej niż tylko uczenie się nowych słów na tę samą rzecz, to także uczenie się nowego sposobu myślenia".

Czy nauka języków obcych ma sens? Tak. Oto kilka powodów, dla których warto:

 • Będziesz mógł studiować lub uczyć się za granicą.
 • Znajdziesz świetną pracę za granicą
 • Będziesz bardziej atrakcyjny dla pracodawców.
 • Wyniesiesz więcej ze swoich podróży.

Nie chodzi tylko o to. Oto kilka innych dobrych powodów. Oto kilka innych powodów:

 • Będziesz mógł czytać książki w innym języku.
 • Będziesz w stanie zrozumieć słowa wszystkich swoich ulubionych piosenek.
 • Zwiększysz swoją moc umysłową! To nie są historie! Oto prawda. Naukowcy już to udowodnili.
 • Będziesz w stanie zaprzyjaźnić się z ludźmi z różnych kultur i krajów.

Co jeszcze możesz powiedzieć na ten temat: Czy warto uczyć się języków obcych?

 • Przede wszystkim lepiej poznasz język polski.
 • Odkryjesz nowe rzeczy na swój temat.

Zobacz również