•   Czwartek, 25 lipca 2024
Tłumaczenia online

10 angielskich słówek, których możesz nie znać

Czy znasz znaczenie tych słów szeroko, i higienicznie? To tylko dwa z ponad 600 nowych słów, zwrotów i zmysłów, które pojawiły się w aktualizacji OED z czerwca 2017 roku.

Jak wszystkie języki, język angielski stale się rozwija. Szacunki są różne (i bardzo trudno jest uzgodnić dokładną liczbę - na przykład, czy liczysz dwa różne znaczenia tego samego słowa jako dwa słowa?), ale Oxforddictionaries.com uważa, że istnieje co najmniej ćwierć miliona różnych słów w języku angielskim. Brzmi niesamowicie, prawda?

Ale jak wielu z nas naprawdę używa tego języka w pełni?

Kilka lat temu, naukowcy ze strony testourvocab.com przeanalizowali wyniki, które zebrali od 2 milionów testerów. Stwierdzili oni, że większość dorosłych testerów posługujących się językiem ojczystym angielskim ma zakres słownictwa od 20,000 do 35,000 słów. Dla osób nie będących rodzimymi użytkownikami języka, które wzięły udział w teście, najczęściej używanym słowem było 4,500 słów. Należy jednak zauważyć, że jak stwierdzono na ich stronie internetowej, "statystyki te opierają się na samodzielnie wybranych osobach biorących udział w badaniu, które są rodzajem osób przystępujących do testów słownictwa w Internecie, a niekoniecznie reprezentatywnych dla całej populacji".

Bez względu na to, jak dużym maniakiem jest język, coraz więcej osób jest obecnie ciekawych nowych słów. Czy jest to w nadziei, że zabrzmi mądrzej, po prostu dla przyjemności uczenia się nowego słowa, nawet jeśli nigdy go nie użyjesz, czy też po to, aby znaleźć radość z tego, że dane słowo rzeczywiście istnieje dla pewnego pojęcia, które w twoim odczuciu powinno być w stanie wyrazić w sposób zwięzły (czy jest jakieś słowo na tę konkretną radość? Uważamy, że powinna być!).

Dla każdego, kto należy do grupy zainteresowanych poszerzeniem swojego słownictwa, dostępna jest cała masa książek (wiele z nich jest nowych, podążających za najnowszym trendem), obiecujących pomoc w poszerzaniu naszych osobistych leksykonów.

Nasza krótka lista 10 interesujących słów

W tym artykule przyjrzymy się dziesięciu angielskim słowom, o których być może nie słyszeliście. A może słyszeliście? Jeśli tak, to oczywiście możesz poczuć się przemilczany i zostawić nam komentarz informujący o tym, które z nich znałeś: chcielibyśmy usłyszeć!

Nasze wybory pochodzą z ostatnich dodatków OED, są po prostu ciekawymi słowami, które nam się podobają - lub pochodzą z książki 500 Words You Should Know (500 słów, które powinnaś znać) autorki Caroline Taggart - książki, o której autorka mówi we wstępie, że ma nadzieję, że pomoże "utrzymać logofilię przy życiu i dobrze". Za to wszystko!

Przyjazna rada: Używaj nowych słów z ostrożnością i uwagą. Nie opowiadamy się za zastąpieniem wszystkich słów najdłuższymi lub najbardziej niejasnymi z możliwych, w nadziei, że zabrzmi to inteligentniej: nie chcesz skończyć jak Joey z Przyjaciół, kiedy próbował zrobić to samo z zabawnymi konsekwencjami, prawda?

Spójrzmy prawdzie w oczy, możesz brzmieć głupio lub pretensjonalnie próbując wsadzić kilka osób do zdania, które bez nich byłoby naprawdę lepiej.

A co gorsza, jeśli próbujesz użyć jednego z tych ekstra długich, przestraszysz każdego, kto cierpi na hipopotamową skwipedalofobię - która jest, wierzcie lub nie, strachem przed długimi słowami - lub seskwedalofobię, która jest terminem uznanym na piśmie formalnym... hmm, możemy po prostu trzymać się "strachu przed długimi słowami", na tym jednym.

Ale hej, jeśli można użyć poniższych słów naturalnie i pomóc utrzymać je przy życiu i kopać w procesie, to wszyscy jesteśmy za tym! To dobre uczucie znać właściwe słowo w odpowiedniej sytuacji... i utrzymać bogactwo naszych języków przy życiu jest ważne.

  1. Szeroko. Przymiotnik opisujący, w uwłaczający sposób, muzykę, która jest błyskotliwa, albo przesadzona. Pomyśl o długich, szybkich gitarowych riffach elektrycznych... Rozumiesz?!
  2. Hygge. Okay, technicznie to duńskie słowo... Ale trafiło do OED w tej ostatniej aktualizacji, po tym jak stało się popularne i znane wśród anglojęzycznych użytkowników. Hygge polega na ogarnięciu przytulności i docenieniu małych chwil w życiu.
  3. Antediluvian. Znaczy, "śmiesznie staromodny". Dosłownie, z lub należące do czasu przed biblijną powodzią (która podobno miała miejsce jakiś czas temu, rzeczywiście...).
  4. Imprecja. Długie słowo na "słowo przysięgi", w zasadzie (lub "słowo obraźliwe").
  5. Doom-monger. Rzeczownik wskazujący kogoś kto "przepowiada" katastrofy. Innymi słowy, panikarz, pesymista przeniesiony na następny poziom. Wszyscy mamy jednego wśród naszych przyjaciół, prawda?
  6. Badinage. To znaczy "humorystyczna lub dowcipna rozmowa". Prawdopodobnie najlepszy rodzaj rozmowy!
  7. Dobrobyt. Rzeczownik oznaczający "szorstki ton lub sposób", albo "szorstkie cechy warunków". Brzmi trochę jak "surowość", naszym zdaniem. Cóż, domyślamy się, że środki oszczędnościowe mogą być uważane za surowe środki...
  8. Konfabluj. To elegancki sposób na powiedzenie "zaangażować się w rozmowę", albo "porozmawiać".
  9. Lambent. Inny przymiotnik literacki używany do określenia światła lub ognia, czyli świecącego, błyszczącego lub migoczącego miękkim blaskiem. Aby to zapamiętać, należy pomyśleć, że "lampa była jagnięca".
  10. Niedo przyjęcia. Dosłownie bez sumienia, a więc "moralnie nie do przyjęcia". Albo po prostu, nierozsądnie przesadzone. "Musiał czekać niezrozumiale dużo czasu, aby przedstawiciel obsługi klienta do niego wrócił" (nie na naszej zmianie, przy okazji!).

Oto ona: nasza lista dziesięciu słów, których mogłeś po prostu nie znać.

 

Zobacz również