•   Poniedziałek, 17 czerwca 2024
Tłumaczenia online

Meksykańskie święta narodowe

Ludność Meksyku jest w zdecydowanej większości katolicka, a główne święta w kraju odpowiadają kalendarzowi kościelnemu: Boże Narodzenie i Wielkanoc są najważniejsze, a w niektórych regionach Dzień Zmarłych jest również ważnym świętem. Kilka świąt obywatelskich jest również obchodzonych w dużym stopniu, szczególnie meksykański Dzień Niepodległości we wrześniu. Wbrew pozorom, Cinco de Mayo nie ma większego znaczenia: miasto Puebla obchodzi je z paradą i innymi uroczystościami, ale w innych częściach Meksyku jest to pomniejsze święto obywatelskie.

W Meksyku jest tylko kilka oficjalnych świąt narodowych, ale jest bardzo wiele regionalnych uroczystości. Każda społeczność ma swoją własną fiestę, a święci są obchodzeni w dni ich święta. Kalendarz szkoły i pracy jest ustalany przez kilka organów rządowych, które dekretują oficjalne dni odpoczynku, którymi Meksykanie cieszą się przez cały rok. W całym kraju wakacje szkolne trwają mniej więcej dwa tygodnie na Boże Narodzenie i dwa tygodnie na Wielkanoc (Semana Santa), oraz od początku lipca do trzeciego tygodnia sierpnia. W tym czasie można spodziewać się tłumów w atrakcjach turystycznych i na plażach. Możesz zapoznać się z oficjalnym kalendarzem szkolnym Meksyku na lata 2018-2019, który jest dostępny na stronie internetowej rządu meksykańskiego.

Artykuł 74 meksykańskiego federalnego prawa pracy (Ley Federal de Trabajo) reguluje dni ustawowo wolne od pracy w Meksyku. W 2006 roku prawo zostało zmienione, aby zmodyfikować daty niektórych świąt, które są teraz obchodzone w najbliższy poniedziałek, tworząc długi weekend, co pozwala meksykańskim rodzinom podróżować i odwiedzać inne części Meksyku.

Święta obowiązkowe

meksyk

Poniższe daty są dniami ustawowo

wolnymi od pracy i są obowiązkowymi dniami odpoczynku dla szkół, banków, poczty i urzędów państwowych:

 • 1 stycznia - Nowy Rok (Año Nuevo)
 • Pierwszy poniedziałek lutego - Dzień Konstytucji (Día de la Constitución). Pierwotnie obchodzone 5 lutego, obecnie obchodzone w pierwszy poniedziałek lutego.
 • Trzeci poniedziałek marca - urodziny Benito Juareza (prezydenta Meksyku w latach 1858-1872). Jego urodziny przypadały 21 marca 1806 roku, ale święto obchodzone jest co roku w trzeci poniedziałek marca.
 • 1 maja - Święto Pracy (Dia del Trabajo). Pochody i demonstracje robotników w miastach całego kraju mogą powodować korki i ogólnie rzecz biorąc spowolnienie ruchu...
 • 16 września - Dzień Niepodległości Meksyku (Día de la Independencia)
 • Trzeci poniedziałek listopada - Dzień Rewolucji (Día de la Revolución). Rewolucja Meksykańska rozpoczęła się 20 listopada 1910 roku, ale co roku upamiętnia się ją w trzeci poniedziałek listopada.
 • 25 grudnia - Dzień Bożego Narodzenia (Navidad)

W dni wyborów pracownicy meksykańscy mają dzień wolny od pracy. Wybory federalne odbywają się w pierwszą niedzielę czerwca; daty wyborów stanowych są różne. Co sześć lat, kiedy nowy prezydent zostaje zaprzysiężony, 1 grudnia jest świętem narodowym.

Święta fakultatywne

Poniższe daty są uważane za święta opcjonalne; są one obserwowane w niektórych, ale nie we wszystkich stanach:

 • WielkiCzwartek (Jueves Santo - daty się różnią) Wielki Tydzień w Meksyku
 • Wielki Piątek (Viernes Santo - daty się różnią). Wielki Tydzień w Meksyku
 • 5 maja - Cinco de Mayo, Batalla de Puebla (Bitwa o Puebla)
 • 2 listopada - Día de Muertos (Dzień Zmarłych)
 • 12 grudnia - Día de Guadalupe (Dzień Matki Boskiej z Guadalupe)

Oprócz świąt państwowych, w ciągu roku jest wiele ważnych świąt obywatelskich i religijnych, na przykład Dzień Flagi 24 lutego i Dzień Matki 10 maja, nie są oficjalnymi świętami, ale są powszechnie obchodzone.

Zacytuj ten artykuł Format mla apa chicago Twój cytat Barbezat, Suzanne. "Meksykańskie święta narodowe." ThoughtCo, Sep. 8, 2021, thoughtco.com/mexican-national-holidays-1588997. Barbezat, Suzanne. (2021, 8 września). Meksykańskie święta narodowe. Retrieved from https://www.thoughtco.com/mexican-national-holidays-1588997. Barbezat, Suzanne. "Meksykańskie święta narodowe." ThoughtCo. https://www.thoughtco.com/mexican-national-holidays-1588997 (accessed September 9, 2021). kopia cytatu

Zobacz również