•   Czwartek, 25 kwietnia 2024
Tłumaczenia specjalistyczne

Powstanie poliglotów - dlaczego niektórzy ludzie uczą się języka za językiem

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Czy wiesz, że tylko 38% Brytyjczyków zna język obcy? Co więcej, zaledwie 18% zna dwa języki, a marne 6% zna trzy lub więcej.

Niektórym ludziom na całym świecie nauka jednego, dwóch lub trzech języków po prostu nie wystarcza. Witamy w świecie poliglotów.

Poliglota to osoba, która jest w stanie opanować wiele języków. Hiperpoligloci" potrafią biegle posługiwać się sześcioma lub więcej językami, a niektórzy znają nawet sześćdziesiąt języków!

Na potrzeby niedawno wydanej książki "Babel No More" Michael Erard podróżował po świecie w poszukiwaniu hiperpoliglotów. Oto niektórzy z odkrytych przez niego niezwykłych lingwistów:

  • Alexander Arguelles, amerykański badacz języków obcych, potrafi czytać w około 36 językach i biegle posługuje się większością z nich. Uczył się wielu innych, a kiedyś poświęcał na naukę języków szesnaście godzin dziennie.
  • Ken Hale (1934-2001) był amerykańskim profesorem lingwistyki, który studiował do 50 języków powszechnych i zagrożonych. Uważał, że umiejętność mówienia w danym języku oznacza również znajomość wszystkich jego implikacji kulturowych, dlatego stwierdził, że potrafi "mówić" tylko w trzech językach, a w pozostałych "rozmawiać".
  • Uważa się, że kardynał Giuseppe Mezzofanti (1774-1849), czyli "potwór języków", jak go kiedyś określił lord Byron, znał od 40 do 72 języków. Opisuje się go jako osobę, która uczyła się 14 języków, ale ich nie używała, potrafiła dobrze rozmawiać w kolejnych 11 i dość dobrze w 9, a w 30 innych osiągnęła biegłość!

Co ciekawe, większość poliglotów i hiperpoliglotów niechętnie przyznaje się do tego, ile dokładnie języków zna.

Jednym z wyjątków jest nowojorski nastolatek Timothy Doner, który przyznaje, że nauczył się 23 różnych języków. Oprócz zwykłego francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego i niemieckiego, opanował także arabski, indonezyjski, hebrajski, mandaryński i turecki, a także kilka mniej znanych języków, takich jak hausa, farsi, ojibwe, isiXhosa, wolof i paszto. Słusznie dumny ze swoich osiągnięć, zamieścił w serwisie YouTube filmy, na których sam mówi w tych dialektach.

Trudno przewidzieć, ilu poliglotów i hiperpoliglotów jest na świecie, zwłaszcza gdy sami dyskretnie mówią o swoich umiejętnościach. Nie ulega jednak wątpliwości, że w najbliższych latach będziemy obserwować wzrost liczby poliglotów, ponieważ internacjonalizacja nabiera coraz większego znaczenia, a języki stają się coraz ważniejsze dla skutecznej komunikacji. Poliglotów naprawdę przybywa.

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Zobacz również